• 03.png
Gość Niedzielny

ZRÓB PREZENT ŚW. MIKOŁAJOWI!   Joanna Jureczko-Wilk


Akcja charytatywna. Tym prezentem może być na przykład stary, nieużywany telefon komórkowy. Jeśli oddasz go Fundacji św. Mikołaja, pomożesz zdobyć pieniądze na pomoc dzieciom w edukacji i spełnieniu ich marzeń.

Akcja wzorowana jest na inicjatywie, którą z powodzeniem od kilku lat prowadzi irlandzka The Jacke and Jill Children’s Foundation Charity, opiekująca się dziećmi nieuleczalnie chorymi. Oddając zużyte telefony, kamery, komputery, kartridże do drukarek, Irlandczycy wspierają działalność charytatywną. „250 starych telefonów pozwala sfinansować miesiąc domowej opieki pielęgniarskiej nad nieuleczalnie chorym dzieckiem” – przekonuje irlandzka fundacja.

Zysk z utylizacji lub pozyskania części zamiennych komórek wraca do fundacji, która przeznacza je na pomoc dla podopiecznych. W przypadku Fundacji św. Mikołaja, pieniądze zostaną przekazane na jej działalność, pomogą m.in. wychowankom rodzinnych domów dziecka oraz samotnym rodzicom i matkom, którym potrzebne jest wsparcie na rynku pracy. Partnerem w tej akcji jest Fundacja Dzieciom w Potrzebie, która dochód z niej przeznaczy na organizację turnusów terapeutycznych i zdrowotnych w Lipnicy Wielkiej na Orawie (do tej pory skorzystało z nich już ponad 9 tys. chorych dzieci).

Jeśli więc masz w domu nieużywany telefon komórkowy, wyjmij z niego kartę SIM. Aparat nie musi być sprawny i nie musi mieć baterii. Możesz oddać go bezpośrednio w punktach zbiórki, których listę zamieszczono na stronie: www.zbiorkatelefonow.pl lub włożyć do koperty z adresem Fundacji św. Mikołaja, którą znajdziesz w tym numerze GN (telefon trzeba zapakować w papier lub folię bąbelkową) i wysłać. Chociaż akcja trwa dopiero kilkanaście dni, zgromadzono już kilkaset aparatów. Gdy będzie ich więcej, Fundacja przekaże je firmie utylizacyjnej. Ta przejrzy aparaty, część naprawi i odsprzeda, z innych wykorzysta części, a z reszty pozyska surowiec wtórny.

Dochód ze sprzedaży naprawionych aparatów, ich części oraz surowca wtórnego otrzymają Fundacja św. Mikołaja i Fundacja Dzieciom w Potrzebie. Powodzenie akcji zależy od tego, jak dużo uda się zgromadzić telefonów. Ich zbiórkę można zorganizować w szkołach, zakładach pracy, wśród przyjaciół. Będą przyjmowane co najmniej do końca roku, ale – jak pokazują irlandzkie doświadczenia – akcja może potrwać parę lat. Zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji w Fundacji św. Mikołaja, ul. Marszałkowska 87/5, 00-683 Warszawa, tel. 22 825 03 90 zbiorkatelefonow@mikolaj.org.pl